Województwo dolnośląskie analizuje możliwości modernizacji ciągu linii Zgorzelec – Bogatynia. Wyzwaniem będzie przeprowadzenie prac bez całkowitego wyłączania ruchu towarowego. Jego zachowanie jest konieczne z uwagi na działalność zakładów energetycznych w Turoszowie.
W kwietniu tego roku województwo dolnośląskie poinformowało, że w obliczu
prawdopodobnej rezygnacji z modernizacji trasy Zgorzelec – Bogatynia w ramach programu Kolej Plus
przygotowuje alternatywny scenariusz przywrócenia tam ruchu pasażerskiego. Infrastrukturę zarządzaną dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe miałaby przejąć Dolnośląska Służba Dróg i Kolei. Samorządowy podmiot przeprowadziłby też niezbędny, skromniejszy remont.
Konieczna jest poprawa przepustowości
W lipcu fakt prowadzenia w tej sprawie rozmów
potwierdziły PKP PLK. Na razie nie wiadomo przy tym, czy region miałby całkowicie przejąć ciąg linii 290 – 785 – 786 – 324, czy też otrzymać prawo zarządu na określony czas. – Rozważane są różne warianty organizacyjnego przejęcia linii przez województwo – mówi Michał Nowakowski, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Podkreśla on także, że ostateczne decyzje co do remontu trasy Zgorzelec – Bogatynia jeszcze nie zapadły. W kontekście uruchomienia połączeń pasażerskich konieczne byłoby przy tym nie tylko podniesienie dopuszczalnej prędkości, ale i przepustowości. – Zakłada się, że na realizację projektu mogą zostać przeznaczone zarezerwowane na ten cel środki w ramach programu Kolej Plus oraz budżetu województwa – dodaje nasz rozmówca, nie wykluczając dodatkowego wsparcia zewnętrznego.
Na razie trudno jednak ocenić, ile kosztowałyby prace. Nie znamy też choćby orientacyjnego harmonogramu inwestycji, choć UMWD zastrzega, że jej przeprowadzenie będzie raczej długotrwałe. – Konieczne jest bowiem utrzymanie dostępności kolejowej niezbędnej dla funkcjonowania kopalni w Sulikowie oraz kompleksu energetycznego w Turoszowie – usłyszeliśmy. Ma to skutkować realizacją robót etapami.
Przesiadka w Zgorzelcu lub Węglińcu
Po zakończeniu remontu dojazd z Bogatyni do Wrocławia miałby być możliwy z jedną przesiadką – w Zgorzelcu lub Węglińcu. Kursy mogłyby być realizowane w relacji połączonej z istniejącą linią Zielona Góra – Zgorzelec – Goerlitz. Będzie to jednak wymagać dalszych uzgodnień z województwem lubuskim.